A Kubinyi család arcképcsarnoka leszármazási táblákkal (2024. március 21.)

Az előadás alkalmával készült képek megtekinthetők weboldalunk Képtár menüpontjában!

Az előadásról készült videófelvétel megtekinthető az MHGT YouTube csatornáján:

Az MHGT, 2024 februárjában, a fellépett akut teremhiány miatt, felolvasóülést nem tartott. A februárra tervezett előadásra végül is a 2024. március 21-i felolvasóülésén került sor. (A Húsvéti Ünnepek miatt nem a hó utolsó Csütörtökén, hanem előbbi időpontban.)

Ez alkalommal Kubinyi Jenő Tagtársunk előadását hallhattuk,

A Kubinyi család arcképcsarnoka leszármazási táblákkal

címmel. Az ülés kezdetén a Társaság pénztárnoka ünnepélyes beszédben köszöntötte a résztvevőket, méltatva a Kubinyi-család történelmi érdemeit és jelentőségét. (A beszéd rövidített változatát volt csak ideje elmondani; a teljes változat itt olvasható.)

A felolvasóülés első szakaszában Kubinyi Jenő ismertette könyve megírásának indítóokait, utalva a megjelentetett családi képek forrásaira, megköszönve adatközlői szíves hozzájárulását.

Ezt követően Előadónk röviden összefoglalta a felsőkubini Kubinyi-család történetét, kitérve a két fő ág (a deménfalvi, valamint a nagyolaszi) jeles tagjaira, a család II. Ulászlótól (1497-ben) és I. Rudolftól (1578-ban) kapott címeresleveleire, későbbi nemességigazolásaira, továbbá a család legkorábbi történetét megvilágító 1288. évi okmányra.

Az előadás harmadik, legfőbb szakaszát a könyvismertetés képezte. A szóban forgó kiadvány bibliográfiai adatai:

Kubinyi Jenő (szerk.): A Kubinyi család arcképcsarnoka leszármazási táblákkal.
(magánkiadás, Bp., 2023.)
ISBN: 978-615-01-8274-2
Terjedelem: 430 oldal.
Kötésmód: keménytáblás, cérnafűzött.
Nyomdai kivitelezés: Pytheas Könyvmanufaktúra (Pytheas Grafikai Szolgáltató Kft.)

A könyv számos családi portréfestményt és -fotót tartalmaz, azonban csoportképek, metszetek, epitáfiumok, síremlékek, halotti címerek is megtalálhatók a képanyagban. A képek ágak és időrend szerint, a jelentősebb ábrázolt családtagok rendjében vannak csoportosítva. A képe(ke)t az illető (ábrázolt) családtag rövid életrajza követi, majd felmenőinek és lemenőinek családfái (leszármazási jegyzék formájában). Attól függően, hogy az illető családtag mikor élt, a család mely ágából származott és mennyi leszármazottja volt, eltérő méretű felmenő és lemenő ági jegyzékek tartoznak hozzá. Természetesen a családfa-részletek számos ponton átfednek, ismétlődnek a kötetben; hiszen a felmenő ág egy idő után mindenütt „összeér”, a lemenők között pedig, esetleges rokonházasságok (vagy az ábrázolt személyek egyenesági kapcsolata) folytán, szintén lehet azonosság. Ennek megfelelően, a lemenő ágat mutató leszármazási jegyzékek között hivatkozások segítik az eligazodást, az ismétlődő (illetve másutt megtalálható) családfa-részek között. Fontos megjegyeznünk, hogy a hivatkozásokban szereplő oldalszám nem a könyv (alul, középen lévő) fő oldalszámozására, hanem a leszármazási jegyzékek külön oldalszámára (mely a jegyzék-oldalak jobb-felső sarkában van) vonatkozik.

Előadónk, a könyv oldalait kivetítve lapozta végig, bemutatta a családfák és egyéb leírások szerkezetét; a főbb családtagok portréihoz pedig rövid jellemzést fűzött. A család középkori és kora újkori őseit oklevelek fényképeivel idézte meg. A XVI. századtól már portréfestmények állnak rendelkezésre egyes családtagokról.

Többek között láthattuk:

  • Kubinyi Ferenc (1836–1903) és Miklós (1840–1937) MHGT Tagtársainknak, a Kubinyi-családról szóló kétkötetes mű szerzőinek arcképét, akik Kubinyi Péterhez (1765–1835), a család első monográfusához hasonlóan – érdekes módon – egyaránt a család deménfalvi ágából származtak (Kubinyi Péter a Nemzeti Múzeum javára nagy értékű adományt is tett);
  • Kubinyi (II.) János (1555–1611) liptói alispán epitáfiumát (mely Liptóteplán található); továbbá
  • Kubinyi Dániel (1577–1593) ónodi kapitány,
  • Kubinyi László (†1678) labanc ezredes,
  • Kubinyi Ferenc (1796–1874) paleontológus, MTA tiszteletbeli tag, a Magyar Földtani Társulat elnöke,
  • Kubinyi Ágoston (1799–1873) a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója és neje, Gosztonyi Julianna (1804–1832),
  • Kubinyi (I.) Tivadar (1810–1880) a Magyar Nemes Testőrző Sereg tisztje,
  • Kubinyi János (1830–1911) altábornagy (1848–1849-es huszár főhadnagy),
  • Kubinyi György (1838–1902) országgyűlési képviselő,
  • Kubinyi Pál Albert honvéd ezredes (1859–1928),
  • dr. Kubinyi Pál (1870–1928) szülész-nőgyógyász, egyetemi tanár, a hazai nőgyógyászati rákszűrések megszervezője,
  • dr. Kubinyi Gyula (1877–1944) altábornagy, a Hadtörténeti Levéltár parancsnoka,
  • dr. Kubinyi Géza (1887–1946) rendőr-ezredes (aki József főhercegnek és családjának nyújtott menedéket az 1919-es proletárdiktatúra alatt, majd segített nekik elhagyni Budapestet)

arcképét, és még számos XVI–XX. századi családi portrét és emléket.

Családi kapcsolatok folytán kapott helyet a könyvben Dessewffy Arisztid (1802–1849) honvéd-tábornok, aradi vértanú portréja, akinek anyja Kubinyi Julianna (1770–1815), apai nagyanyja pedig Kubinyi Borbála (1731–1794) volt (ezen Borbála képe is megtalálható a kötetben); továbbá Kubinyi (III.) László (†1598) királyi kancelláriai jegyző, kamarai tanácsos nevelt fiának, Esterházy Miklós (1582–1645) nádornak két (felnőtt kori) ábrázolása is. (Az ő nővére, Esterházy Magdolna volt Kubinyi László neje.)

Az előadást a jelenlévők nagy tetszéssel fogadták; ezt követően a bemutatott könyvet a résztvevők megtekinthették, illetve vásárolhattak is belőle. (Megrendelhető az előadó e-mail címén.)

A kiadvány egy dedikált példányát előadó Tagtársunk már korábban (megjelenésekor!) az MHGT Könyvtára részére adományozta – amit ezúton is hálásan köszönünk!

Az előadáson olyan sokan vettek részt, hogy nemcsak az előkészített összes ülőhelyet foglalták el, hanem még a teremőr számára fenntartott székeket is igénybe kellett vennünk, de még így is több ember állva maradt. Ilyen élénk érdeklődés már számos év óta nem kísérte egyetlen felolvasóülésünket sem. Az ülésen jelen volt a Kubinyi-család (és -rokonság) számos tagja, valamint együttműködő partnerünk, a Magyar Történelmi Családok Egyesülete részéről is többen.

Megállapítható, hogy az ismertebb, történetileg nevezetesebb családokról szóló előadások esetében, a megszokottnál jelentősebb érdeklődésre lehet számítani. A létszámot, az Előadó szervezőmunkája mellett, rendezvényeink (pl. együttműködő partnereink általi!) szélesebb körű hirdetése, még inkább növelheti.

[A beszámolót készítette: Benke Tamás (MHGT, pénztárnok).]