Beszámoló a Turul-estről
A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság és a Turul folyóirat szerkesztősége szervezésében, 2014. március 25-én, Kedden, 17:00 órai kezdettel, a Magyar Nemzeti Múzeum Pollack-termében (1088. Budapest, Múzeum körút 14-16.) valósult meg az a rendezvény, amely a Társaság közlönyeként is működő, nagy múltú tudományos folyóirat eddigi működését és jövőbeli terveit mutatta be az érdeklődőknek.
Az MHGT elnöke, dr. Pandula Attila, házigazdaként köszöntötte a megjelenteket, majd átadta a szót dr. Rácz Györgynek, a folyóirat főszerkesztőjének, aki a lap működéséről, annak szakmai és gyakorlati oldaláról is beszélt a hallgatóságnak, majd a jövőbeli tervekre tért rá.
A folyóirat – a korábbi hagyományokat is tiszteletben tartva – a történelem segédtudományai közül elsősorban a genealógiát és a címertant kiemelve, ám új, kevéssé művelt segédtudományoknak is teret adva működik. Egyensúlyra törekszik a vizsgált korszakokat illetően is, és bár továbbra is fontos helyen áll az eddig kiemelt középkor-kutatás, a cél az, hogy újkori, kora-újkori témák is helyet kaphassanak a lapban. Eddig megjelent két tematikus számuk után újabbakat terveznek, közülük a személyes emlékezet dokumentumait felvonultató lapszám már 2014-ben megjelenik.
A Turul létrejöttéről, múltjáról, valamint a rendszerváltás utáni újraindulásáról is szó esett. Előbbit Debreczeni-Droppán Béla szerkesztő, utóbbit Nyulásziné dr. Straub Éva, a folyóirat korábbi főszerkesztője ismertette.
A rendezvény további részében a lap szerkesztőivel és szerzőivel ismerkedhettek meg a résztvevők. A folyóirat felelős szerkesztője, Kovács Eleonóra bemutatta szerkesztő- és szerzőtársait, Katona Csabát, Körmendi Tamást és Török Róbertet, majd valamennyien ismertették a folyóiratban megjelent egy-egy írásukat, beszélve a jövőbeli tervekről is. Ezáltal – összhangban a főszerkesztő által elmondottakkal – mintegy keresztmetszetét adták a folyóirat felépítésének, jellegének.